חלומות
פופולארי

פירוש חלומות – הדרך להקשיב לתת מודע

החלומות שלנו יכולים להשפיע על התחושה שלנו בבוקר. אם הם סוערים ומפחידים, אנחנו יכולים להתעורר במצב רוח רע. אם הם מבשרים בשורה שמחה, כל היום שלנו יכול להיראות טוב יותר. אנו מבצעים בעצמנו פירוש חלומות אך לא פעם רוצים להעמיק בכך ולהבין מה באמת אומר החלום שלנו.

מה זה פרוש חלומות?

כשאנו מוטרדים מהחלום או להפך, מתרגשים ממנו, אנחנו ישר רוצים לדעת עוד פרטים עליו. פרוש חלומות יכול להתבצע על פי גישות שונות והוא יכול לעזור לנו להבין מה מעניין, מטריד ומעסיק את הנפש שלנו. באופן כללי, כל גישה שעוסקת בתחום פרוש חלומות מקשרת בינם לבין התת מודע שלנו, הדברים שאנחנו לא אומרים.

בלילה, כשאנחנו ישנים, עולים דברים מתוך התת מודע שלנו. אנחנו לא שולטים במחשבות או ברגשות אלא נותנים לגוף ולמודע שלנו להירגע. זו הסיבה לכך שכל נושא פרוש חלומות מעניין אותנו, כי הם קורים במצבים שאנחנו פגיעים, משוחררים ונינוחים.

פירוש חלומות לפי הקבלה

ישנן גישות שונות אל פירוש חלומות אך כשנעמיק בהן נגלה לא פעם כי יש דמיון בין אחת לשנייה. כך פירוש חלומות לפי הקבלה יחפוף פעמים רבות לפירוש על פי גישת הפסיכואנליזה, אותה הוביל זיגמונד פרויד. פרויד האמין כי התת מודע מבטא את מה שאנחנו לא רוצים להגיד וכשאנחנו בודקים לעומק מה הוא אומר לנו אנחנו יכולים לפתור בעיות שונות בחיינו.

פירוש חלומות לפי הקבלה דומה לעתים לפירוש על פי הפסיכואנליזה, אך הוא מבוסס על ידע עתיק יותר. לאורך שנים רבות נאספו פרשנויות על חלומות וכך נוצר מילון פירוש חלומות לפי הקבלה. כאן באתר אפשר לקרוא עוד על פירושים וללמוד המון על התת מודע שלנו.

דוגמאות חלומות ופירושם

אמרנו כי החלומות מייצגים לרוב את התת מודע שלנו. הם מעלים נושאים שמעסיקים אותנו או להפך, נושאים שאנחנו מנסים להתעלם מהם. לא במקרה אנחנו רוצים ללמוד יותר על חלומות ופירושם וזאת כיוון שהפרשנות עוזרת לנו להבין את עצמנו טוב יותר.

אפשר להגיד רבות על חלומות ופירושם ובאופן כללי אנחנו יכולים להתייחס אל כל חלום כפי שהוא מופיע או להיכנס אל תוך הנפש ולבדוק מה החלום אומר עבורנו. השלב הראשון שרובנו נרצה לבחון הוא מילון חלומות ופירושם כמו במקרים הבאים:

חלום על נחש

על פי הפסיכואנליזה, חלום על נחש מקושר למין, אך חשוב מאד לשים לב באיזה הקשר הופיע הנחש. יש לבחון את האופי של החלום, מה היה בו ואפילו סוג הנחש. ברור כי חלום על נחש יכול להיות מבהיל, אך הוא בדרך כלל בא להגיד לנו משהו על עצמנו.

חלום על נחש יכול באמת להצביע על פחד, אך הוא יכול גם לסמל התחדשות ובעיקר כאשר הנחש משיל את עורו. יש שיגידו כי הנחש דווקא מסמל בריאות וזאת בעיקר אם הוא נע סביב עצמו. הנחש הוא חיה ערמומית ולכן יתכן שהוא יגיע לאחר שגילינו כי מישהו מנסה לפגוע בנו.

חלום על חתול

כדי לפרש חלום על חתול חשוב מאד לזכור באיזה הקשר הוא הופיע. הופעה של החתול במובן שלילי ואגרסיבי כמו תוקפנות של החתול, יכולה להצביע על חששות וכן ביטוי של רגשות מן העברה שקשורים בתוקפנות של אחרים כלפינו.

חלום על חתול אשר מופיע פעמים רבות יכול לסמל קונפליקט שאנחנו מרוכזים בו. כמו בכל חלום, גם במקרה של חלום על חתול חשוב להבין את ההקשר. כמו כן, חלומות אשר חוזרים על עצמם נוטים להיות עוצמתיים ובעצם להעלות מתוכנו ומתוך התת מודע סוגיות שכדאי שנתייחס אליהן.

חלום על הריון

לעתים חלום על הריון הוא פשוט כפי שהוא: ישנן נשים שמגלות כי הן בהיריון מהחלומות שלהן, אחרות חוות חלום על הריון בעקבות כמיהה להרות וחלק חולמות על כך כשהן גם בהיריון מתקדם. לפעמים זה כל מה שההיריון מסמל, אך לפעמים הוא מספר לנו סיפור אחר לחלוטין.

חלום על הריון יכול לסמל שינוי בחיים ולכן הוא יכול להופיע גם אצל נערות ואצל נשים מבוגרות מאד. פירוש חלומות תמיד יסתכל על התמונה המלאה ולכן יש לבדוק האם מדובר היה באירוע שמח ואז יכול להיות שהוא מצביע על שינוי חיובי או האם הוא היה קשור בפחד ואז יכול להיות שהחולמת דואגת ממשהו.

חלום על תינוק

באופן כללי נהוג לומר כי חלום על תינוק הוא חלום חיובי. החלום מייצג התחלה חדשה ולרוב, טובה. פעמים רבות נשים אשר רוצות להיכנס להיריון ונשים שעוברות טיפולי פוריות חולמות חלום על תינוק כשזה מסמל את הרצון העז לשינוי ולא בהכרח שינוי שכבר קיים.

לא רק לנשים חולמות חלום על תינוק אלא גם גברים. יכול להיות שהם רוצים להפוך להורים, שהם מצפים לבואו של התינוק וממש כמו הנשים, יתכן שהחלום מצביע על שינוי שנעשה בחיים.

חלום על שיניים נופלות

על אף כי חלום על שיניים נופלות נתפס כדבר שלילי, הוא לא חייב להיות כזה. חלומות שכאלה יכולים להצביע על שינוי, תקופת מעבר ובלבול. הם גם יכולים להצביע על חוסר ביטחון, אי נוחות ותחושה לא נעימה מהסביבה (אדם אחד או רבים). מי שחולם חלום על שיניים נופלות צריך תמיד לבדוק באיזה הקשר הן נפלו.

מעבר להקשר, כדאי לבחון את המצב בחיים האישיים. אנשים אשר נמצאים בתקופת מעבר: בין עבודות, בין דירות ודומותיהן, יוכלו לחלום חלום על שיניים נופלות כשהדבר כנראה מצביע על דאגה אך שינוי שיכול להיות לטובה. פירוש חלומות נוסף יכול להיות דאגה למצב שדורש התייחסות.

פרושי חלומות

פרושי חלומות מאפשרים לנו לגלות מה התת מודע מספר לנו. אנחנו רוצים לזכור את החלומות המשמעותיים ולחפש רמזים למה שהנפש שלנו עוברת ומספרת רק כשאנחנו ישנים. לא במקרה התעמק פרויד בתחום פרושי חלומות. הוא ראה בהם הזדמנות להבין מה קורה בתת מודע שלנו. כשאנחנו חולמים אנחנו לא שולטים במחשבות ובגוף שלנו ואז מופיעים סמלים, לבטים ודילמות שקשה לנו להביע באופן מודע.

פרושי חלומות יכול להתבצע בדרכים שונות. הפסיכואנליזה עושה שימוש בהם אך גם הקבלה נותנת מענה. בנוסף, ישנם מטפלים שונים שרוצים לשמוע על החלומות שלנו כדי לעזור לנו לעבור קושי וחוויה שאנחנו חווים. כדי שנוכל לפרש את החלומות שלנו נרצה להתאמץ כדי ליצור מצב של חלימה צלולה.

איך יוצרים חלום צלול

חלום צלול הוא חלום שאנחנו זוכרים ויודעים מה קרה בו. לא פעם אנחנו מתעוררים תוך ידיעה שהיה לנו חלום מיוחד וחשוב, אך גם עם תחושה של פספוס כי אנחנו לא זוכרים אותו בכלל. לעומת זאת, חלום צלול הוא כזה שמרגיש שחיינו אותו. נזכור אותו ויהיה לנו קל יותר לפרש אותו.

אנשים אשר רוצים לזכור את החלומות יכולים לבצע מספר פעולות. הראשונה היא להחליט לחלום חלום צלול. כלומר, עצם המודעות לחשיבות הנושא יכולה לשפר את המצב. השנייה היא להניח ליד המיטה דף ועט כך שמיד עם ההתעוררות אפשר יהיה לכתוב את מה שהופיע ואחר כך לבדוק יותר לעומק מה אומר פירוש חלומות לכך. תרגול של הנושא יכול לשפר את הזיכרון ולסייע בפרשנות שלנו.

פתירת חלומות

כשפרעה חלם שני חלומות, האחד על שבע פרות רזות בולעות שבע פרות שמנות והשני על שבע שיבולים דקות הבולעות שבע שיבולים עבות, הוא חיפש פירוש חלומות. יוסף סייע לו כיוון שהייתה לו היכולת להבין מהי המשמעות הנסתרת שלהם. פתירת חלומות הובילה במקרה זה ליצירת מאגר מזון שהספיקה למצרים לזמן רב.

פתירת חלומות דורשת התעמקות והבנה בכל סמל אך גם התעמקות בנפש האדם. אפשר להסתכל על שלל הפירושים כפי שהם ואפשר לפרש באופן אישי את החלום ולהבין מה הוא אומר מבחינתנו. פתירת חלומות יכולה לסייע לנו להבין את הנפש ואת התת מודע אך לשם כך נצטרך לנסות לזכור את החלום עם פרטים רבים ככל האפשר.

Back to top button
דילוג לתוכן