צרכנות
פופולארי

איך לא לשלם יותר מדי על כרטיסי אשראי?

כרטיסי אשראי נכנסו לחיינו לפני כ-50 שנים, כשבמסגרת בנק הפועלים הוקמה חברת ישראכרט. 3 שנים לאחר מכן בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי הקימו את כ.א.ל (כרטיסי אשראי לישראל) ובאופן טבעי גם בנק לאומי לא נותר מאחור. עם השנים הכרטיסים הפיזיים עצמם הלכו והשתכללו, ובעידן הדיגיטלי השימוש בהם רווח במיוחד לקניות אונליין. הישראלים משלמים כמה עשרות מיליארדי שקלים בכל חודש באמצעות כרטיסי האשראי – וכדאי לדעת איך לא לשלם יותר מדי עליהם. בדיוק למטרה זו הכנו עבורכם מדריך פרקטי.

כרטיס אשראי הוא מוצר – וכדאי לשלם עליו את הסכום המינימלי

קודם כל חשוב להבין שכל כרטיס אשראי הוא מוצר, וכמו כל מוצר יש לו עלות. המחיר שאנחנו משלמים על כרטיסי אשראי מורכב מ-2 חלקים: דמי שימוש חודשיים והריבית האפקטיבית על הקניות בתשלומים. בהתאם מומלץ להשוות בין הכרטיסים השונים המוצעים לנו גם מבחינת התשלום החודשי וגם מבחינת גובה הריבית.

תשלום דחוי – תשלום גבוה!

דרך נוספת שבה חברות האשראי מרוויחות סכומי כסף גבוהים בכל חודש, מישראלים רבים, היא באמצעות הצעת דחיית חלק מהתשלום החודשי. כשאנחנו מעבירים חלק מהחיוב לעתיד, אנחנו אולי מרגישים שיש לנו יותר כסף פנוי – אבל בפועל המצב שונה: קודם כל, מדובר באשליה, מפני שלא מדובר בתוספת הכנסה אלא רק בשינוי מועד התחייבות כספית שכבר לקחנו על עצמנו. שנית, כל על דחייה של תשלום אנחנו משלמים ריבית, והיא עלולה להיות גבוהה.

מינימום תשלומים

באופן דומה, גם פריסה לתשלומים של רכישה שבוצעה באמצעות כרטיסי אשראי עלולה לגרום לנזק. סיבה אחת לכך היא ההבדל בעלות הכוללת בין קנייה בתשלום אחד לבין קנייה בתשלומים רבים, ועוד יותר מכך ישנו סיכון לאובדן שליטה על ההוצאות – דבר שעלול לעלות לכם ביוקר.

יש לכם כמה כרטיסי אשראי? תבדקו איזה מהם הכי מתאים לכל עסקה

לחלק לא מבוטל מהישראלים יש יותר מכרטיס אשראי אחד. מאחר שכל חברת אשראי מציעה מבצעים והטבות אחרות, כולל לגבי עסקאות ספציפיות ברשתות מובילות או בבתי עסק מסוימים, כדאי לפני ביצוע כל עסקה באמצעות האשראי לבחון איזה מהכרטיסים יספק את התועלת הגבוהה ביותר.

מעקב צמוד אחרי ההוצאות

ההמלצה החשובה ביותר לכל מי שמשתמש בכרטיס אשראי היא לעקוב באופן קבוע וצמוד אחרי ההוצאות. מחקרים רבים גילו שקבלת ההחלטות שלנו שונה במידה ניכרת כשאנחנו משלמים באשראי, בהשוואה לתשלום במזומן, וקל להבין למה. ככל שפעולת התשלום באמצעות כרטיסי אשראי הופכת קלה יותר – וכיום אפשר פשוט להצמיד לשנייה אחת את הכרטיס למסוף, וגם בקניות דרך המחשב במקרים רבים הפרטים כבר שמורים, כך שנדרשים קליק או שניים בלבד כדי להשלים עסקה – כך אנחנו מקדישים פחות תשומת לב לנחיצות הקנייה.

מעקב שבועי מבטיח יד על הדופק, שליטה בהוצאות ובעיקר יכולת ללחוץ על הבלם לפני שיהיה מאוחר מדי.

תגיות

תכנים דומים שתאהבו:

Back to top button
דילוג לתוכן